POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA

DORADCA ZAWODOWY

Doradca zawodowy w naszej szkole – p. Aleksandra Graban, tomi215@op.pl

Wspierający: pedagog, psycholog

Zajęcia tematycznie związane z doradztwem zawodowym realizują wszyscy nauczyciele na wszystkich etapach kształcenia.

CELE I ZADANIA SZKOLNEGO DORADCY ZAWODOWEGO:

• Doradca zawodowy w szkole to osoba, która wspiera młodego człowieka w poznaniu samego siebie, określeniu mocnych stron, potencjału, zasobów.
  • Przygotowuje uczniów do wyboru szkoły ponadpodstawowej i przyszłego zawodu.
  • Przygotowanie młodzieży do trafnego wyboru zawodu i drogi dalszego kształcenia oraz opracowania indywidualnego planu kariery edukacyjnej i zawodowej.
  • Przygotowanie ucznia do radzenia sobie w sytuacjach trudnych, takich jak: bezrobocie, adaptacja do nowych warunków i mobilności zawodowej.
  • Przygotowanie ucznia do roli pracownika.
  • Przygotowanie rodziców do efektywnego wspierania dzieci w podejmowaniu przez nie decyzji edukacyjnych i zawodowych.
  • Pomoc nauczycielom w realizacji tematów związanych z wyborem zawodu w ramach lekcji przedmiotowych.
  • Wspieranie działań szkoły mających na celu optymalny rozwój edukacyjny i zawodowy uczniów
  • Zaplanowanie kariery zawodowej i przygotowanie do przyszłej pracy młodzieży na wszystkich etapach kształcenia
  • Wpływanie na przebudowę świadomości społecznej polegającej na przyjęciu założenia, że kwalifikacje zawodowe są towarem na rynku pracy.